Dziecko u stomatologa – sposób na udaną wizytę.
Czasy, kiedy wizyta u stomatologa była dla dziecka koszmarnym przeżyciem pozostawiającym w umyśle traumę, na szczęście już minęły. Nikt nie grozi małemu pacjentowi, nie trzyma go siłą na fotelu, nie każe rodzicowi wyjść z gabinetu. Mimo to ciężko jest przekonać dziecko do odwiedzenia dentysty.
Z czego wynika ten lęk? Przede wszystkim z opisów wizyt w gabinetach stomatologicznych, które maluch słyszy z ust własnych rodziców, czy dziadków. Najgorzej na psychikę dziecka działają wspomnienia z takich wizyt z dzieciństwa osób starszych, kiedy podejście do dzieci było zupełnie inne. Zanim babcia, dziadek, czy któreś z rodziców będzie miało ochotę poopowiadać o strasznym dentyście, lepiej zrobi, jeśli się powstrzyma i opowie o czymś milszym. Nigdy też nie straszmy naszych dzieci stomatologiem.
Pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka, zanim zacznie ząbkować. Potem w wieku około 2-3 lat powinno się pojawić u stomatologa na wizycie kontrolnej. Lekarz zrobi dokładny przegląd uzębienia, pokaże dziecku jak powinno się myć zęby, da szansę na adaptację małego pacjenta w gabinecie stomatologicznym w przyjaznej atmosferze. Taka wizyta nie może wiązać się z żadnym zabiegiem, a tym bardziej z bólem. Wspomnienia z gabinetu mają być przyjemne, to ułatwi kolejne wizyty, które mogą wiązać się już z koniecznością wykonania jakiś zabiegów. Lekarz często pozwala pobawić się maluchowi lusterkiem dentystycznym albo pokazuje jak fajną zabawą jest dmuchanie jednorazowych rękawiczek. Takie zabawy powodują, że dziecko będzie chętniej tam wracać.
Kluczem do sukcesu jest również język, jakiego używamy do opisu samej wizyty. Starajmy się unikać negatywnych zwrotów, takich jak: igła, krew, strzykawka, ból. Lepiej oswajać swoje dziecko z dentystycznym światem, używając bajkowej narracji. Kamerki są więc magiczne, dentysta maluje na ząbkach kolorowe obrazki, śmieszne rurki bzyczą jak pszczoły itp. Wyjście do dentysty powinno być dla malucha ciekawe, a wtedy i strach będzie znacznie mniejszy.
Próchnica zębów u dzieci. Jak leczyć i zapobiegać? Przeczytaj o tym na naszym blogu