Jak często usuwać kamień nazębny?
Kiedy na naszych zębach osadza się kamień, stomatolog usuwa go. Lekarz nie podejmie się leczenia jedynki czy dwójki, póki będzie zalegał kamień na zębach. Jednak kamień powinniśmy często usuwać, ponieważ powoduje nieświeży oddech z powodu gromadzenia się bakterii, niszczy szkliwo, wywołuje choroby dziąseł, prowadzi do nadwrażliwości zębów i przyczynia się do powstawania ubytków, czy nawet do utraty uzębienia. Usuwanie kamienia nazębnego nie jest bolesne, ale jest niezbyt przyjemne. Niemniej warto pozbyć się go w porę.
Przyczyną powstawania kamienia jest płytka nazębna. Miękki nalot na zębach tworzą bakterie występujące w ślinie. Jeśli usuwamy płytkę podczas szczotkowania i nitkowania zębów, nie jest dla nas niegroźna. Niestety, mycie zębów pozostawia wiele do życzenia. Podczas szczotkowania zębów, omijamy powierzchnie pomiędzy zębami. Niekiedy nie ma możliwości dokładnie oczyścić szczelin między zębami, szczoteczką. W takim przypadku pozostaje nitkowanie zębów. Nitkujmy zęby jak najczęściej, a szczególnie przed pójściem spać.
Niedokładne oczyszczanie zębów.
Kiedy podczas szczotkowania zębów, omijamy nawet drobne szczeliny w uzębieniu, powstaje problem, polegający na tym, że płytka dłużej na nich pozostaje. Następnie mineralizuje się i tworzy twardy kamień przylegający do zębów. Zasiedlają go bakterie, a to pierwszy krok do próchnicy, a nawet paradontozy. Jedynym sposobem, by zapobiegać stanom zapalnym, jest dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Dzięki temu płytce nazębnej braknie czasu, by stwardnieć i przekształcić się w kamień nazębny. Powinniśmy stosować się do zaleceń stomatologów i używać szczoteczki o miękkim włosiu i pasty do zębów, zawierającej fluor. Niezwykle ważną rolę odgrywa właściwe mycie zębów jak np.:
-
szczotkujemy około 2. minut pod kątem 45 stopni, żeby włosie dotarło do trudno dostępnych miejsc i szczelin międzyzębowych, w których może znajdować się płytka nazębna;
-
szczotkujemy ruchem okrężnym i krótkimi pociągnięciami przypominającymi wymiatanie;
-
masowanie dziąseł;
-
nitkowanie zębów.
Konieczne usuwanie kamienia.
Jeśli nie będziemy przykładać się do szczotkowania zębów, płytka nazębna zamieni się w kamień i jedynym wyjściem będzie usunięcie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym, takim jak Villa Dental. Częstotliwość zabiegów zależy od zdrowia jamy ustnej i zaleceń dentysty. Zaleca się usuwać kamień co pół roku. Zabieg odbywa się w gabinecie dentystycznym, przy użyciu fal ultradźwiękowych. Często usuwany jest też osad i przeprowadzana zostaje fluoryzacja. Profesjonalnie wykonane usunięcie kamienia nazębnego nie uszkadza zębów. Należy przeprowadzać tego typu zabiegi, gdyż zalegający kamień szkodzi zębom i dziąsłom. Powinniśmy regularnie kontrolować stan jamy ustnej u stomatologa.
Ekstrakcja zęba mądrości. Przeczytaj o tym na naszym blogu